Aklınıza ilk gelen uçucu ve yağı çözen kimyasal Yağ sökücü solvent ürünler.
İşin aslı solve= sökücü anlamındadır. Uçucu bileşenlerden yağ sökücü solvent meydana gelir. Sanayi sektöründe hızlı yağ sökme amacı ile kullanılır. Bunların içine sentetik tinerden tutun klorlu solventler de girmektedir. Formülasyonu metal tiplerine göre değişiklik göstermektedir. Çok farklı kullanım alanları vardır.
yağ sökücü solvent

Yağ sökücü solvent çeşitleri

  • Tekstil kullanımları için yağ sökücü solvent
  • Metal kullanımları için yağ sökücü solvent
  • Evsel kullanılan yağ ve boya sökücü solvent
Sırası ile kısaca incelemeye başlayalım. Önem arz eden konuların başında kullanım alanları ve yasal prosedürleri Kimya firmalarına uygulan ağır yaptırımlar gelir. ağır sanayide satışı ve kullanımları yasal çerçeveye alınış olup evsel kullanımları ve satışı için kısıtlama yoktur.
Burada eleştirel bakış açım şudur. Sanayide uzman kullanıcıya uygulanan yasal prosedürler çok ağırdır. Devlet bu konuda haklıdır diyelim.
Fakat evsel kullanım koşularında bilinçsiz tüketiciye neden bu yaptırımlar yoktur. Evsel kullanım başlığında geniş yer ayıracağım bu konuya.

Yağ Sökücü solvent Tekstil sektörü kullanımları;

Tekstil sektöründe Leke sökücü, makine temizliği veya makine bakımlarında çok sık kullanılan ürünlerdir.
Leke sökücü kategorisinde kumaşa göre çeşitlilik gösterir: Ham kumaş yağ sökücü solvent, Tafta yağ sökücü solvent veya tam mamul yağ sökücü solvent olarak sıralayabiliriz. Her firmanın farklı formülasyonlarında ve değerlerde çözümleri bulunmaktadır. Oldukça geniş bir yelpaze gibi dursa da işin esası böyle değildir. Belli başlı kimyasalların belli oranlarda karışması ile mümkün olmaktadır. bazı kimyasal içeriklerde su ve solvent karışımı vardır. Bazıları ise sadece solvent türevlerinden üretim gerçekleştirmektedir. Yasal üretim izni ve Yasada belirlenen bir üretim prosedürü de yoktur.
Makinelerde kullanılan Yağ sökücü solvent kimyasallar: Makine bakımlarında, lamel, nire, tarak ve makine aksam temizliklerinde kullanılırlar. Tek ürün ile bu temizliklerin yapılma imkanı vardır. Fakat bir çok firma bu işler için ayrı ayrı ürün çıkartıp değişik fiyat politikaları ile satmayı uygun görür.
Tekstil yağ sökücü solvent Önemli Not; Bu tip ürünleri alırken dikkat etmeniz bir kaç noktaya değinmek isterim.
Msds ve sds lerini mutlaka inceleyiniz genellikle hibrit dediğimiz su ve solvent emisyonlu ürünleri tercih ediniz. Yasalara daha uyumludur. Yanıcılık değerleri ve firmanızın yangın risk politikasına uyup uymadığını kontrol ediniz. Çünkü Fabrika yangınlarının %80 kısmı bu tip ürünlerden meydana gelir. Ürün kapağını açık bırakmayın. Saklama koşullarına azami riayet gösterin. Makine temizliği yaparken plastik aksamların görünmeyen yüzeylerinde test ediniz. Her firmanın kendine göre uyguladığı formülasyon farklıdır. Bazı ürünler zarar verebilir.
Yağ sökücü solvent Metaller üzerinde kullanımı;
Özetle hızlı ve seri işlerde yağ temizleme ve yağ alma olarak kullanımları çoktur. Bazı sitemlerde ısıtılarak kullanılsa da bu sistem yasaktır.
Özellikle seri üretimden çıkan kaplamalı parçaların temizliğinde kullanılır. Bazı durumlarda boya öncesi hızlı fosfat kaplayıcı ve uçucu fosfat olarak kullanımı vardır.
Kaplamalı parçaların yada seri boyama işlerinin ön yağ alma banyosu olarak kullanılır. Otomat sektöründe 4 ayrı tipte kullanımı mevcuttur. Metalden hızlı yağ alma istenen durumlarda sıkça başvurulan ürünlerdir. Kimyasal çeşitliliği genellikle klorlu solventler den oluşur. Formülasyonularında metal boyanmayacak ise metal koruyucu solvent uyumlu inhibitör ve gaz kesici kullanılmalıdır. Kullanım kalitesi yönünden gereklidir.
Metal Yağ Sökücü Solvent önemli not;
Bu kimyasalı kullanıyorsanız atık firması ile anlaşma yapmalısınız. Atıkları ciddi bir problemdir. Atıklarını da yasal yetkili firmaya vermelisiniz. Bazı firmaların formülasyonlarında yanıcı ürün vardır yangın tehlikesine dikkat edin. Klorlu formülasyonlarında msds ve sds incelemelerini yapın ve yönergeleri takip edin. Metaller boyanmayacak ise klorlu solventler de pas problemi ile karşılaşmanız muhtemeldir. Gaz çıkışı ve kişisel koruyucu kullanımını gözardı etmeyin.

Boya ve Yağ sökücü solvent evsel kullanımları;

Bana göre yasal olarak atlanan en önemli kısım budur.
Çünkü ünlü bir markette satılan endüstriyel solvent tanımlı ürün evde alkol yapım siteleri için en revaçta üründür. Fakat aynı ürün sanayi üretim formülasyonlarında nedense 0,001 kullanım olarak kısıtlanmıştır. Hakeza buna benzer örnekleri çok sıralayacağım lütfen sıkılmayın. Aynı ürün market raflarında kolonya veya x markanın rafında gıda ... olarak geçmektedir. Bu yasal açık evsel kullanıcıyı özgür bırakırken sanayi kullanıcısına siz oturun yerinizde demektir.
Bir başka örnek sanayide kullanım sınırı 0,07 olan d-limonen Evinizde kullandığınız çok ünlü bulaşık yıkama sıvısı içerisinde ortalama %5 bulunmaktadır. Bunun kısaca anlamı şudur bilinçsiz tüketiciyi bize bırakın biz hallederiz. Ama siz uzman kullanıcıya bunu kullanamazsınız.
Bir başka örnek Sentetik tiner. nalburlar dahil olmak üzere teneke yada küçük bir ambalaja tinercilerin bile atın aldığı bir ürün haline getirilmiştir. Fakat uzman kullanıcı yada üretici bu ürünü satın alamaz ve kullanamaz. Yada belirli kota haricinde bulunduramaz bile.
Alkol olarak bilinen Denature alkol etil alkol örneği daha vahimdir. Evlerin altında tekel bayilerinde her yerde satılması alınması saat aralığına bırakılmış ve serbesttir. Peki aynı alkolü sanayide kimyasal ürün içerisinde kullanım oranı 0,0008 olarak yasalarda belirtilmiştir.
Şimdi Sanayi üreticisi rekabeti kimle yapacak devlet lemi. Yada devletin yasal olarak kısıtladığı sanayi ile perakende fahiş fiyatlara satan marketlemi. Şu anlamı çıkartıyorum ben sanayide olan birisi olarak. Sen üretme üretileni al sat. Peki bizim devlete katkımız bu şekilde kısıtlanmış olmuyormu.
Metaller depolanması veya paketlenmesi ile birlikte depoda bekleme sürelerine göre Ağır yağ sökücü solvent katkılı olmak durumundadır depoda veya rafta 8 ay bekliyor ise koruma içeriği buna göre 16 ay bekleyecek ise yağ sökücü solvent içeriği bekleme zamanına göre belirlenmelidir formülasyon verilen donelere göre yapılmalıdır. Çok hassas bir üründür başka ürün yada meteryaller ile karıştırılmamalıdır. Yağ sökücü solvent koruma katkıları kullanılan yağlar baz alındığında seçim ve koruyucu türevi formülasyonda çok önemlidir kullanıcılar seçimlerini garanti altına alan yazı veya onaylı msds ile birlikte satın alma işlemi gerçekleştirmelidirler. Geri kazanımlar için pas var ise pas sökücü işlemini yapınız. Zeminde boya var ise boya sökücü ile boyayı sökebilirsiniz.
Isıtma soğutma ve çiller sistemindeki kireçler için kireç sökücü ürünler kullanabilirisiniz. Elektrik motor temizliği için elektriksel aksam temizleyiciler öneriyoruz.
YorumlarHenüz bir yorum yazılmadı.
UYARI ! Yorum yapabilmeniz için lütfen üye girişi yapınız.!
Facebook İle Bağlan    Twitter İle Bağlan

Son güncelleme tarihi :05.10.2016