Karşımıza çıkan önemli bir soru Paslı Demir Nasıl Temizlenir yöntemleri nelerdir. Sorunun çözümü hangi Pas sökücü yöntem ile paslı demiri nasıl temizlersiniz. Hangi pas Pas sokucu ile hangi paslı demir nasıl temizlenir. Bunlara sizler ile birlikte pas sökücüler ile cevap vermeye çalışacağız. Gündelik hayatta karşılaştığınız bir sorun olabilir. Yada sanayide veya yapı inşaat sektöründe karşılaştığınız bir sorun olabilir. Konsantre pas sökücü ürün mü kullanmalıyım. Yada Pas sökücü sprey ile işimi çözebilir miyim. Hadi beraber inceleyelim.
paslı demir nasıl temizlenir

Paslı Demir Nasıl Temizlenir Yöntemleri nelerdir

Bulunduğu ortama göre ve soruna göre tanımlama yapılmalıdır. Paslı demir temizlendikten sonraki işleme göre tanımlama yapılmalıdır. Burada sorun bazlı gidersek işimiz çok karmaşık hale gelecektir. Sorunu ürün bazlı tanımlarsak siz benzerlikler bulup sorunu çözmeniz daha kolaylaşacaktır. Örnekler sizin yaşadığınız soruna ne kadar yakın olur ise sizde buradan kendinizi bir payda çıkartabilirsiniz. Demirdeki pas lekesi nasıl çıkar inceleyelim ortamına göre.

Paslı demir nasıl temizlenir örneklemeleri öncelikle şu soruları beraber soralım ve cevaplayalım

  1. Paslı demiri temizledik sonra bir işlem yapacak mıyız yapacak isek hangi işlemleri yapacağız. Çünkü demirdeki pas lekesi nasıl çıkar sorusu bu işleme göre daha netleşir.
A- Paslı demiri temizleme yaptık dan sonra Hayır hiçbir işlem yapmayacağız.
a-1= Çünkü paslı demir temizlendikten sonra yağlayacağım ve çalışmaya devam edeceğim bir makine apar-atı.
a-2= Paslı demir bir civata somun veya kapı kilidi bu nedenle açıldıktan sonra değiştireceğim.
Gördüğünüz üzere demirdeki pas lekesi nasıl çıkar cevaplar gelmeye başladıkça işlemler değişmektedir.
B- Paslı demiri temizledikten sonra aşağıdaki işlemlerden herhangi birini yapacağız.
b-1= Paslı demiri temizleme işlemi sonrası boya yapacağız.
b-2= Demirdeki pas lekesi nasıl çıkar işlemi sonrası beton veya harç dökeceğiz.
b-3= Paslı demiri temizleme sonrası kaplama yaptıracağız.
b-4= Demirdeki pas lekesi nasıl çıkar paslı demiri temizleme sonrası Siensi veya tornada işleyeceğiz.
b-5= Paslı demiri temizleyip başka bir yere sevk edeceğim ve onların ne işlemi yapacağını bilmiyorum.
Yukarıda da demirdeki pas lekesi nasıl çıkar cevaplarının değişkenliği göze çarpmaktadır.
pas sokucu ile pas nasıl temizlenir

Paslı demir nasıl temizlenir yöntemleri (a) şıkkına ise çözüm önerimiz aşağıdadır

a-1= Çünkü paslı demir temizlendikten sonra yağlayacağım ve çalışmaya devam edeceğim bir makine apar-atı.
a-2= Paslı demir bir civata somun veya kapı kilidi bu nedenle açıldıktan sonra değiştireceğim. Gibi öncelikler demirdeki pas lekesi nasıl çıkar için önemlidir. Yukarıdaki şıklara giriyor ise sorun yerinde çözülmelidir. Sonra bir işle yapılmayacak gibi duruyor. Bu nedene pas sökücü gevşetici ürünler kullanılmalıdır. Çünkü sonra koruyucu kullanımı veya başka bir yöntem öngörüsü yoktur. Metal yüzey kalınlığına bakılmaksızın ve hareket ile çözebileceğiniz ürünlerdir. Bu nedenle pas sokucu seçimi yağ bazlı gevşetici ürünlerden yana kullanılmıştır.
demirdeki pas lekesi nasıl çıkar

Oksitlenen metal nasıl temizlenir yöntemleri (b) şıkkına ise çözüm önerisi değişmektedir

B- Paslı demiri temizledikten sonra aşağıdaki işlemlerden herhangi birini yapacağız cevaplarını burada bulacağız.
b-1= Paslı demiri pas sökücü temizleyip Boya yapacağız. Boya yapılacak yüzeyler için 3 işlem metal yüzey hazırlayıcı pas sökücü ürün seçimi yapılmalıdır. Çünkü işlem öncesi ve sonrası için belli şartların oluşması gerekir. Bu şartlar paslı yüzeyin temizlenmesi ve daha sonra boyanın tutunacağı yüzeyin hazırlanması önemlidir. Boyanın yüzeye daha iyi tutunması ve korozyon tabakasının boyanın altında devam etmesini önlemesi gerekir. Bu nedenle çok pas sökücü seçenek maalesef yok.
b-2= Paslı demiri pas sökücüler temizleyip Beton veya harç dökeceğiz. Bu defa beton içinde nemli ortamda çalışmayacak bir pas sökücü gerekiyor. Çünkü beton içine hapsolan demir nemden dolayı pas yapma eğilimine devam eder. Yağ bazlı ürünler burada kullanılamaz çünkü betonun tutma mukavemeti biter. Fosfat bazlı ürünler kullanılmaz. Yani içerik etken daha sonra atılacak beton ile doğru orantılı olarak uyumlu olman inşaat demiri pas sökücü olmalıdır. Çimento ve harç ile birebir uyumlu ve korozyon önleme niteliği de buna doğru orantılı olmalıdır.

Demirdeki pas lekesi nasıl çıkar B-3-4-5

b-3= Paslı demiri pas sokucu ile temizleyip Kaplama yaptıracağız. Kaplama yapılacak prosese göre pas sökücü seçeneğine bakmalısınız.
b-4= Paslı demiri pas çözücü temizleyip Siensi veya tornada işleyeceğiz. Şahsi fikrim çok kalın tabaka pas değil ise pas sökücü kullanımı yapılması gereksizdir. Pas türevini iyi belirleyip buna göre pas sökücü seçimi yapabilirsiniz. Bunun için pas sökücü nedir yazısını okuyunuz.
b-5= Paslı demiri pas sokucu temizleyip Başka bir yere sevk edeceğim ve onların ne işlemi yapacağını bilmiyorum. Sevk yeri ve sevkıyat ta kalan süre göz önünde bulundurulmalıdır. Buna göre öncelikle Pas sökücü Fx10 kullanılmalıdır. Daha sonra PASIVEX pasivasyon ürünü ile ürünler pasive edilmelidir. Daha sonra uygun sevk zamanına göre koruyucu yağ ile yağlanmalı ve bu şekilde sevk edilmelidir. Koruyucu yağ sürülemeyecek ürünler ile ilgili çözüm önerileri için lütfen Mesa Kimya ile iletişime geçiniz. Demirdeki pas lekesi nasıl çıkar sorunu anlaşıldı zannediyorum.
YorumlarHenüz bir yorum yazılmadı.
UYARI ! Yorum yapabilmeniz için lütfen üye girişi yapınız.!
Facebook İle Bağlan    Twitter İle Bağlan

Son güncelleme tarihi :21.07.2017